O przewodniku

Jeziora Turawskie wraz z okolicami to wymarzone miejsce na wakacje. Gmina Turawa położona jest w województwie opolskim, na północny-wschód od Opola, nad rzeką Małą Panwią oraz Jeziorami Turawskimi – Dużym oraz Średnim i Małym. Na terenie gminy znajdują się także mniejsze zbiorniki wodne, takie jak Jezioro Srebrne, Stawy Marszałki, Tonloch, Kacze Doły, a wszystkie razem sprzyjają uprawianiu aktywności wodnych. Wśród najpopularniejszych, prócz plażowania, można tutaj popływać żaglówką, kajakiem, rowerem wodnym, a także łowić ryby.

Na obszarze gminy znajdują się także Lasy Stobrawsko-Turawskie, które sprzyjają turystyce aktywnej. Wędrując leśnymi ścieżkami, duktami i drogami, możemy przemierzać pośród szumiących drzew wiele kilometrów – zarówno pieszo, jak i na rowerze czy konno. Lasy obfitują w grzyby oraz owoce, a wędrówkę urozmaicić można obserwacją ptaków oraz leśnych zwierząt.

Większa część gminy – przede wszystkim Jeziora Turawskie oraz tereny leśne – znajdują się w granicach Obszaru Chronionego Krajobrazu Lasy Stobrawsko-Turawskie. Samo Jezioro Turawskie Duże stanowi obszar programu Natura 2000 w związku z ochroną ptaków. Na terenie gminy znajduje się także wiele pomników przyrody – przede wszystkich wspaniałych dębów szypułkowych i bezszypułkowych.

Poznając okolice Turawy i Jezior Turawskich, warto zwiedzić też kilka interesujących zabytków, ukrytych w niewielkich, spokojnych wsiach. Wśród nich wyróżnia się okazały pałac w Turawie, barokowy kościół w Kotorzu Wielkim oraz drewniane świątynie w Zakrzowie Turawskim oraz Bierdzanach.

Nad Jeziorami Turawskimi turyści odnajdą również bogate zaplecze noclegowe, wypożyczalnie sprzętu wodnego, parkingi, przyjemne deptaki i liczne kawiarnie oraz restauracje.

O wszystkich tych miejscach, a także o wielu innych, turysta dowie się z przewodnika „Gmina Turawa” zrealizowanego przez Urząd Gminy Turawa oraz wydawnictwo Polska Turystyczna. W poszczególnych rozdziałach opisano położenie geograficzne, środowisko przyrodnicze, przedstawiono zarys dziejów okolic Turawy. Turysta w przewodniku znajdzie także informacje o zabytkach, znakowanych szlakach turystycznych oraz innych formach aktywnego wypoczynku. Kto zdecyduje się wyruszyć na wycieczkę pieszo, na rowerze lub samochodem, znajdzie w przewodniku rozdział z opisem kilku tras wycieczkowych. Na końcu znajduje się rozdział z informacjami praktycznymi dotyczącymi infrastruktury turystycznej.